פגישה מספר שש, והפעם: קניין רוחני.

נפגשנו כל היזמים למפגש מספר שש והפעם הרצאתה של עו"ד נרדה בן צבי ממשרד עו"ד יעקב סולומון, ליפשיץ ושות' לשמוע על תחום "הקניין רוחני".

ובכן, "קניין רוחני" הוא כינוי לאגד הזכויות בנכסים לא מוחשיים שהם פרי יצירתו של היוצר: המצאות, עיצובים, יצירות, שמות מסחריים, מוניטין ועוד.

הקניין הרוחני הוא בד"כ הנכס המרכזי של כל מיזם וחברת סטארט אפ, שעל בסיסו מפתחים את הפעילות ומקדמים את השאיפות העסקיות של החברה.

בהעדר הגנה מתאימה, יזמים וחברות סטארט אפ רבות עלולים להשקיע כסף ושעות עבודה רבות במיזמם, רק כדי לגלות, רגע לפני נקיטת הצעד הבא בחיי מיזם, שאין להם כל זכות בקניין הרוחני עליו שקדו ופעלו.

לכן, אחת המשימות היותר חשובות (והיותר סבוכות) שניצבות בפני כל יזם שהקים חברת סטארט אפ, כרוכה בבניית ההגנה המשפטית המתאימה לקניין הרוחני שעומד בבסיס פעילות חברתו וושאיפותיה.

בהרצאה שהעבירה עו"ד נרדה בן-צבי בערב היזמים במטי חיפה, דיברה עו"ד נרדה על סוגי הקניין הרוחני השונים ועל הדרכים האפשריות להגנה עליהם:

ההגנה המשפטית על הקניין הרוחני מוסדרת ונשלטת על ידי מספר אמנות בינלאומיות וחקיקה מקומית ספציפית.

בין נכסי הקניין הרוחני, ישנם נכסים שיש חובה לרשום את הזכויות בהם כדי לזכות להגנה חוקית, כגון פטנט, מדגם וסימן מסחר, וזכויות שאין חובה לרשמן, כגון זכות יוצרים או מוניטין:

זכויות יוצרים, תקופת הגנה, זכויות רשומות, זכויות לא רשומות, סודות מסחריים, מדגם, סימן מסחר, פטנט

בצד חובת הרישום הנ"ל, על היזמים וחברות הסטארט אפ לאמץ מדיניות שמירה על סודיות מתאימה וליישם נהלי עבודה רלוונטיים. בין היתר, על היזמים להקפיד על החתמת עובדים, משקיעים פוטנציאלים, נותני שירותים וכל מי שנחשף לרעיון המיזם או למידע הקשור למיזם, על הסכמי סודיות מפורטים.

כמו כן, במיזמים וחברות המוקמות על ידי שני שותפים או יותר, חשוב, אף לפני ייסוד החברה או התחלת העבודה על המיזם, לחתום על הסכםמייסדים אשר יסדיר מגוון דברים חיוניים לניהול החברה ואשר ישרת את המייסדים גם בשלבי יותר מתקדים בחיי החברה, כגון: חלוקת ההון שלהחברה וזכויות ההצבעה בה, פירוט הפרוצדורות לקבלת החלטות וזכויות חתימה, פירוט ההתחייבויות המייסדים לחברה, סודיות, אי תחרות, קביעת הגבלות על העברת מניות, מדיניות גיוס משקיעים ועוד.

לפספוס הקטן ביותר בתחום הקניין הרוחני יכולות להיות תוצאות הרות אסון על המיזם והסטארטאפ, ולכן דרושה מחשבה מראש והכנה מראש שלמסמכים ונהלים נכונים שישמרו על בעלי הרעיון.

אודות עו"ד נרדה בן צבי:

עורכת הדין נרדה בן צבי הינה שותפה במשרד יעקב סלומון ליפשיץ' ושות', עומדת בראש מחלקת ההיטק והקניין הרוחני של המשרד ושותפה במחלקת הליטיגציה המסחרית של המשרד.

לנרדה יותר מ-30 שנות ניסיון בליווי עסקאות מורכבות ובליטיגציה הן בתחום הקניין הרוחני והן בסכסוכים מסחריים מורכבים.

נרדה הינה ליטיגטורית מובילה ובעלת מוניטין, והיא מופיעה באופן סדיר בפני כל הערכאות המשפטיות, לרבות בית המשפט העליון, וכן במסגרת הליכי גישור ובוררות. התמחותה של נרדה בקניין רוחני, לצד הבנתה ונסיונה המסחרי בליווי חברות ומיזמים בכלל היבטי פעילותם העסקית, יוצרים ערך מוסף רב ללקוחותיה בהליכי הליטיגציה המורכבים אותם היא מובילה.

לנרדה ניסיון רב בכל היבטי הליווי של חברות מבוססות ידע וטכנולוגיה בכלל תחומי פעילותן – החל מליווי של מיזמי סטארט אפ בהקמת המיזם, גיוס כספים ממשקיעים בסבבי הגיוס השונים, וכלה בליווי של חברות בשלות בפעילותן השוטפת.

בתחום המסחרי עוסקת נרדה גם בניהול מו"מ וליווי הליכי רישוי והסכמי OEM, הקמת מיזמים משותפים, הסכמי פיתוח ושיתוף פעולה אסטרטגיים, עסקאות רישוי ורכישה של קניין הרוחני כמו גם במיזוגים ורכישות.

לקוחותיה כוללים חברות ציבוריות ופרטיות המפתחות ומשווקות תוכנות ומכשירים אלקטרוניים לצד חברות אינטרנט וחברות מסחריות.

נרדה מדורגת על ידי מדריך הדירוג הבינלאומי היוקרתי : ׳צ׳יימברס גלובל׳ בין עורכי הדין המובילים בישראל בתחום הקניין הרוחני והיא מתוארת כ- "excellent attorney who is very wise, knowledgeable and a first-class litigator."

#עודנרדהבןצבי #קנייןרוחני #פטנטים #זכויותיוצרים #מוניטין #סודמסחרי #מדגם #זכויותרשומות #יצירהמקורית #אמצאה

Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...
Recent Posts